Life

Tabák se používá nejen k výrobě cigaret

Tabák je rostlina patřící do čeledi lilkovitých. Roste do výšky jednoho až dvou metrů, přičemž na ní vyraší listy o velikosti až 60 centimetrů. Vyžaduje vyšší teploty i vlhkost, a tak se s ní nejčastěji setkáme v subtropických a tropických oblastech, kde ji lidé pěstují na plantážích. Pokusit bychom se o to ale mohli i v našich končinách. Proč bychom to ale dělali, pokud bychom se nezajímali o výrobu cigaret?

Všestranná plodina

Lidstvo v historii přišlo na velmi dlouhou řadu možností, jak využívat každou část této plodiny – od kořenů, přes listy až po květy. Tabák lze zpracovávat jak v průmyslovém měřítku, tak i doma, kde může sloužit jako přírodní alternativa některých běžně kupovaných produktů. Umí totiž být i lepkavý, aromatický nebo barevný.

Průmyslové zpracování

Ve velkém objemu se rostlina zpracovává za účelem výroby těchto produktů:

  1. Průmyslová lepidla: Lepidla získaná z listů se uplatní při výrobě papíru a textilu.
  2. Parfémy: Bílé květy jsou žádanou složkou parfémů, jelikož mají teplou, bohatou a kořeněnou vůni, která přináší pocit elegance a jistoty. Přestože někteří lidé tuto vůni vnímají jako velmi intenzivní, v malém množství může dodat parfému příjemný šmrnc.  Nejčastěji se kombinuje s citrusy a bergamotem, aby byl výsledek lehce svěží.
  3. Biopaliva: V některých zemích se používají sušené listy a odpad po jejich zpracování jako palivo pro topení a výrobu elektrické energie.
  4. Výroba biopesticidů: Tabák obsahuje přírodní pesticidy, které mohou být použity jako alternativa k syntetickým pesticidům a chránit tak ostatní plodiny proti škůdcům.
  5. Výroba inkoustu a barviv: Z listů lze extrahovat látky, z nichž se dále vyrábí například inkoust nebo barviva na textil.

Domácí použití

Lidé si často pěstují nicotinianu i doma na zahradě či na balkoně. Vyžaduje sice relativně dost prostoru, ale péče o ni není nijak náročná. Po sklizni se dá využít jako:

  • Přírodní postřik na rostliny – Nikotin hubí molice, mšice a podobné parazity. Jeho roztok vytvoříte naložením čerstvých listů do vody.
  • Repelent – Zmíněná chemikálie odpuzuje i další hmyz. Nejpraktičtějším způsobem výroby domácího repelentu je naložení listů do lihu spolu s hřebíčkem.
  • Přípravek proti mravencům – Od míst, kde je rozsypán prach ze sušených částí keře, se bude hmyz držet dál.
  • Organické hnojivo – Zetlelé listy a větve se stejně jako jiné organické materiály dají kompostovat a následně použít ke hnojení.