Life

Kde se vzala káva aneb zajímavosti o nápoji s kofeinem

Kdybychom se zeptali plného publika, kdo miluje kávu a kdo ji každý den popíjí, ruku by zvedlo opravdu mnoho lidí, takřka většina. Káva je totiž každodenním parťákem nespočetného množství lidí. Dokáže ráno nastartovat a nabít energií, i když tedy nabíjí člověka jen pomíjivou energií. Přesto si lidé na kávě vypěstovali závislost a popíjí ji během dne i několikrát. Pokud patříte k milovníkům kávy, pravděpodobně vám neuniklo, že se nedávno slavil Mezinárodní den kávy. V souvislosti s tímto dnem si prozraďme několik zajímavostí o kávě, o kterých jste doposud možná neměli ani ponětí či tušení.  

Kde se vzala káva 

Mysleli jste si, že legendy se týkají jenom různých destinací a míst? Spletli jste se. Legendy se točí i kolem kávy. Existuje nespočetné množství legend, které říkají, kde se káva na světě asi vzala. Tou nejrozšířenější legendou je, že za ní stojí etiopský pasáček koz, kterému se zaběhla koza a kterou následně našel u keře se zajímavými plody. Koza plody okusovala a při jejich konzumaci se zdála být neobvykle živá. A tak pasáček plody nasbíral a přinesl muži kmene, který je však hodil do ohně. Z ohně se posléze začala linout neodolatelná vůně, která zmohla i asketického starce. Od té doby se káva praží a takto se káva objevila.  

Podle mnoha důkazů lze opravdu říct, že prvními konzumenty kávy byli vážně lidé z etiopského kmene Oromo.  

Kolik šálků kávy nás může zabít? 

V souvislosti s kávou se nám zvyšuje srdeční tep. Nabízí se proto otázka, kolik šálků kávy nás vlastně může zabít? Přece jen francouzský spisovatel Honoré de Balzac vypil až šedesát článků denně, přesto se dožil úctyhodného věku. Podle odborníků je smrtelná dávka sto šálků denně. Množství kofeinu, který je obsažen v šálcích, může přivést člověka až k infarktu.  

Tak schválně, kolik šálků vypijete denně vy?