Fitness

Proteiny – proč jsou tak důležité a kde je najít

Dnešní svět žije pouze zdravým stravováním. Je to jenom dobře, vždyť na zdraví by se rozhodně mělo dbát. V poslední době se jí zdravě čím dál víc, což je chvályhodné. Většinou jsou však lidé k tomuto novému životnímu stylu doslova dokopáni, protože mají například různé zdravotní problémy, které jsou způsobeny špatným, nekvalitním a nezdravým stravováním. A jen opak může častokrát napravit tyto škody v těle.

Řada lidí se zdravého stravování celkem obává, což je pochopitelné. Neumí si představit, že by snad měli nahradit milovanou pizzu nebo jiné oblíbené pokrmy, mezi něž se řadí třeba hamburgery, hranolky či třeba různé druhy sladkostí. Jenže jak už si jednou člověk zvykne na toto stravování, pak už se mu po nezdravých věcech ani nezasteskne. Chce to jenom pochopit, že zdravé stravování může být také různorodé. Internet je plná rad a receptů.

Když už se začne se zdravým stravováním, většinou se rozhoupeme začít i sportovat. Mnohdy chodíme do posiloven, kde chceme odbourat naše tuky a chceme posílit naše svaly. K tomu však potřebujeme i pořádnou dávku proteinů.

Na co jsou proteiny dobré?

Proteiny užívají hlavně ti, kteří chtějí mít svalnatou postavu. Samozřejmě jsou proteiny pro tělo nutností, ale pokud cvičíme, pak nám pomáhají udržet svalovou hmotu. Svaly tedy nechabnou, jsou stále takové, jaké jsme je vypracovali v posilovně.

Při cvičení v posilovně se však doporučuje trenér, který nám předepíše potřebnou dávku proteinů a který nám sestaví jídelníček, do něhož proteiny taky zasadí.

Proteiny a kde je najít

Pokud byste však chtěli cvičit sami, pak byste měli vědět, kde proteiny najdete. Jsou hlavně v doplňcích stravy, kdy je pijete hlavně po cvičení a mnohdy taky po ránu. Co se táče klasických pokrmů, najdete je například v rybách. Ryby však nejsou zrovna oblíbené, a tak řada lidí upřednostňuje vajíčka k snídani, kde taky je nějaké to procento potřebných proteinů.