Life

Jak poznat, že tlumiče dosluhují?

Tlumiče jsou pro naše vozidlo nezbytné. Zajišťují správný kontakt s vozovkou a zajišťují bezpečný provoz auta. Jak to poznáte, že je s nimi něco v nepořádku, a bude čas na jejich urychlenou výměnu? S výměnou tlumičů do auta není dobré otálet, mohlo by to přímo ohrozit vás a vaše okolí. A nezáleží na tom, zdali ve vašem autě dřímají tlumiče Mercedes či jiné.

Kopání ABS prodlužuje brzdnou dráhu

Jedete do práce a při potřebě zastavit vás i na rovné cestě začne z ničeho nic „kopat ábéesko“? Došlo k situaci, kdy se vozidlo vlivem náklonu nadlehčilo a začalo poskakovat. Při potřebě zabrzdit se tak začíná blokovat. Tato situace je velmi nebezpečná, jelikož výrazně prodlužuje brzdnou dráhu auta. Někdy dokonce dochází ještě k těžší situaci – to když se dostanete do smyku vlivem toho, že vás předběhne zadní část auta. Tlumiče si žádají okamžitou výměnu. 

Jednoduchý test, který provedete na parkovišti

Pokud si nejste jistí, zda s tlumiči není něco v pořádku, vyzkoušejte jednoduchý test, který běžně dělají všichni automechanici. Vyzkoušejte, zda tlumiče stále fungují: u přední nápravy se o auto opřete a snažte se je stlačit dolů. Poté ustupte a dívejte se na vozidlo, jak reaguje. Vrátilo se zpět do původního stavu? Vše je v pořádku? Houpe se jako houpačka? Tlumiče si žádají okamžitou výměnu, bezpečnost provozu vašeho vozidla je vážně ohrožena. 

Auto plave

Situaci s opotřebovanými tlumiči je nutno řešit co nejrychleji i v případě, že se vaše auto při průjezdu ostrými zatáčkami nebezpečně naklání do stran. Dokonce může docházet k jeho vychylování směrem k vnější straně zatáčky. Tato situace vám asi k dobré pohodě v autě příliš nepřidá, přímo totiž ohrožuje bezpečnost provozu vozidla. Měli byste auto co nejrychleji odstavit a nechat mu vyměnit tlumiče. Pokud si nejste jistí, raději auto přistavte do autorizovaného servisu, kde vše prohlédnou od kompresoru podvozku po tlumiče.

Tlumiče jsou jednou ze součástek, která přímo ovlivňuje bezpečí posádky vozidla. Proto se pravidelně ujišťujte, že je vaše auto v pořádku.