Money

Otázky, které si musíte zodpovědět, než si půjčíte

Pokud je vám osmnáct, pokud jste občanem České republiky, který má trvalé bydliště na území České republiky, pokud nejste uvedeni v registru dlužníků České republiky a pokud jste při žádosti vyplnili všechno správně, řádně a pravdivě, nic nebrání tomu, aby vám půjčka byla schválena. V dnešní době jsou půjčky na denním pořádku, ve velké míře se žádá o nebankovní půjčky, které jsou přece jenom výhodnější než ty bankovní, pokud si tedy chcete půjčit jenom několik tisíc korun. Ovšem i u nebankovních půjček si musíte odpovědět na otázky, bez jejichž odpovědí byste si půjčit neměli.

Otázky jsou odvozeny od desatera zodpovědného zadlužování, které najdete běžně na internetu. Toto desatero by si měl přečíst každý, kdo o půjčce byť jenom uvažuje. My jsme pro vás vybrali to nejdůležitější, na co je třeba si odpovědět.

Půjčuji si na zbytečnosti?

Každý člověk si musí sám zodpovědět na otázku, jestli si nepůjčuje na zbytečnosti. Pokud si chcete půjčit na to, na co si můžete během pár měsíců našetřit, ale chcete to už nyní, proto si půjčujete, měli byste dát od půjčky ruce pryč. Je to totiž zbytečnost. Pak se lehce dostanete k druhé půjčce, která najednou začne splácet první, pak si půjčíte další půjčku, která začne splácet druhou, a dostanete se tak do koloběhu půjček, z něhož není tak jednoduché se dostat ven.

Chci penězi splatit jiné úvěry?

A jak jsme zmínili výše, je třeba si zodpovědět na to, jestli si půjčujeme na půjčku, protože pokud si na půjčku skutečně půjčujeme, opět bychom od toho měli jít, protože se opět z koloběhu půjček nevymotáme. Pokud nemáte na splácení první půjčky, zkuste zamířit s prosbou domů k rodičům – lépe se splácí rodině než bankám.

Jsem unáhlený?

Další chybou, které se můžeme dopustit, je ta, že si půjčíme, aniž bychom to řádně promysleli. Pokud si půjčujete unáhleně, lehce můžete naletět na tu nejvíce nevýhodnou půjčku, která existuje. Pečlivě si porovnejte půjčky, které na internetu najdete, a teprve pak se rozhodněte.