Money

Nová zelená úsporám oživila ekonomiku po náročném jaře

Nová zelená úsporám je oblíbený dotační program, který nabízí lidem jednorázové finanční příspěvky v případě, že se rozhodnou investovat do úsporného opatření, které sníží energetickou náročnost rodinného domu. Získat lze z něj dotace na novostavbu, dotaci na zateplení nebo dotaci na výměnu oken. A nejen to – získat lze i dotaci na fotovoltaiku, tepelné čerpadlo, rekuperaci a další úsporná opatření, která povedou ke zmiňované nižší energetické náročnosti rodinného domu. 

Podle posledních průzkumů byl právě tento oblíbený program tím, co oživilo ekonomiku po náročném jaře, kdy ekonomika dostala obrovskou ránu do zad. A i když se nyní potýkáme s podobnou situací, dotace ze zmiňovaného programu je možné získat i za současných podmínek. 

Investice, která přinese v budoucnu rapidní úsporu

Lidé si moc dobře uvědomují, že je třeba šetřit. Proto se snaží různými způsoby ušetřit. Uvědomují si také to, že úsporná opatření mohou hlavně v budoucnu přinést velkou úsporu, proto se nebojí nyní investovat větší peníze, které se jim však brzy vrátí. Navíc s dotací z programu Nová zelená úsporám není investice do úsporného opatření tak razantní. Přece jenom se výše dotace může vyšplhat až do výše padesáti procent způsobilých nákladů, a to je už opravdu znatelná suma, nemyslíte?

Dotační program, který podporuje českou ekonomiku

I když se může dotační program jevit jako program pro lidi, je to program hlavně pro stát. Má totiž dobře nastavený systém podpory a vysoký pákový efekt. Příklad: investuje se jedna koruna do lidí a jejich úsporných opatření, ti však investují do onoho úsporného opatření a vrátí se státu rovnou tři koruny minimálně. 

Proto lze konstatovat, že se dotačnímu programu podařilo oživit českou ekonomiku. Žádostí během koronavirové krize výrazně přibylo – dotace jenom za první tři měsíce letošního roku byly schváleny ve výši bezmála jedné miliardy korun.