Money

Nepodnikajících podnikatelů je čím dál více

Do světa podnikání se někteří lidé v dnešní době pouští naprosto z plné své vůle, ale někteří se bohužel do světa podnikání dostanou z donucení – nebo ne z donucení, ale kvůli tomu, že je živnostenský list potřebný k vykonávání práce, o kterou má člověk zájem. Jenže právě tato druhá skupina pak tehdy, kdy skončí v daném zaměstnání a najde si jiné, zapomene na to, že nějaký živnostenský list vlastně má, a tak se tedy stane, že roste počet nepodnikajících podnikatelů.

Podle posledního zjištění více jak polovina živnostníků nepodniká. Jedná se tedy zhruba o dva miliony Čechů, kteří sice mají živnostenský list ve svém šuplíku, ale je jim k ničemu, protože nepodnikají. Nejvíce se jedná o takové živnostníky, kteří mají zřízený živnostenský list v oblasti obchodu. Právě ti poté i nejvíce ruší své živnosti. Co se však týče třeba zubařů nebo farmářů, tak ty ruší své živnostenské listy naprosto minimálně – asi se právě těmto oblastem dokonale daří.

Proč právě zubaři a farmáři minimálně ruší své živnosti?

Jestliže vás zarazila poslední informace, asi přemýšlíte nad tím, proč právě zubaři a farmáři minimálně ruší své živnostenské listy. Zubařům se možná daří, ale u farmářů by se mohlo polemizovat. Je to hlavně proto, že farmáři a zubaři mají svůj živnostenský list založený na vzdělání a na zkušenostech. Věnovali se tedy svému oboru takřka celý svůj dosavadní život, proto nemohou svůj podnikatelský a profesní záměr jen tak vyhodit z okna ven a začít něco jiného.

Kdo přerušuje živnost častěji?

Pokud bychom ovšem chtěli srovnat přerušování živnosti žen a mužů, pak bychom došli k závěru, že mnohem častěji přerušují své živnosti ženy, a to konkrétně o osm procent častěji než pánové. Co se týče nových podnikatelů, pak ženy tvoří zhruba dvě pětiny z celkového počtu.

Podle aktuálních zjištění se nejčastěji začíná podnikat ve velkých městech, jako je třeba Praha, nebo taky ve Středočeském či v Jihomoravském kraji.