Life

Nejčastější chyby v péči o zrcadlo 

Vybrali jste si ideální zrcadlo do interiéru, nainstalovali ho na zeď a teď už se z něj chcete jen každý den těšit. Jenže aby tomu tak skutečně bylo, musíte se o něj správně starat. Někdo nedá dopustit na babské rady, jiný raději volí speciální přípravky z drogerie. Ať už patříte do jakékoliv skupiny, vyvarujte se následujících chyb. 

Na noviny zapomeňte, s vodou šetřete 

Zrcadla, a především moderní LED zrcadla, nikdy neleštěte zmačkanými novinami, jakkoliv na tento trik bude přísahat polovina vašeho příbuzenstva. Ačkoliv se to nezdá, na zmuchlaném papíru vznikají ostré hrany, které mohou na zrcadle vytvořit malé škrábance. K čištění a leštění používejte výhradně bavlněný hadřík nebo hadřík z mikrovlákna. 

Co je mokré, to je čisté. Tuto poučku už jsme nejspíš slyšeli mnohokrát. Při ošetřování zrcadel si ale na vodu raději dejte pozor, její nadbytek může zrcadlo poškodit. Zvláště, pokud se dostane na jeho hrany. Pokud se vám nechce leštit zrcadla nasucho, například pomocí speciální čisticí vaty, nanášejte vodu velmi obezřetně a co nejdříve zrcadlo vysušte. 

Proč zrcadla černají? 

Zdálo by se, že zrcadlo je to samé jako sklo, a tak je jedno, když k čištění použijeme prostředek, kterým obvykle myjeme okna. Chyba! Chemikálie v přípravcích na sklo mnohdy obsahují látky na bázi chloru, které zrcadlo při delším kontaktu poškozují. Na okrajích zrcadla pak vznikají nechvalně známé černé skvrny, které už bohužel není možné nijak odstranit. 

K černání zrcadel může dojít i vlivem vysoké vlhkosti, což je častým nešvarem koupelen. Pokud na zrcadle vlhkost kondenzuje a stéká na spodní hranu s odhalenou vrstvou stříbra, začne po nějaké době zrcadlo na tomto místě vytvářet černé skvrny. Prevencí jejich vzniku je dobré větrání po každé sprše či koupeli, časté otírání spodní hrany, ale i zapojení topné folie pod zrcadlo. Některé LED zrcadla mají topné těleso zabudované přímo v sobě.