Life

Může být hádka kultivovaná a konstruktivní?

Hádky čas od času řešíme v delším partnerském vztahu všichni. Mnohdy se nám nedaří chovat se tak, jak bychom si přáli. Vztahová odbornice Tracey Cox prozradila návod, který vám pomůže zachovat dekorum.  

Skutečně přemýšlejte o všem, co vznesete 

Nechat se unášet na loďce plné emocí po rozbouřeném moři asi nebude ta nejlepší cesta, jak něco kloudně vyřešit. Stačí tedy, když se zaměříte na to, abyste si ujasnili body, které vás vytáčejí. Bude potřeba třídit každou myšlenku. Některé body jsou přínosné a konstruktivní, jiné jen zraňují a nic neřeší. Snažte se vždy přemýšlet nad tím, co vám vyslovení dalších bodů hádky přinese.  

Neposlouchejte jen své myšlenky 

Když jsme uprostřed hádky, jako by se nám zatemnilo. Nemůžeme se vyjadřovat, nedaří se nám dařit potíže. Snažte se vždy usilovně, abyste jeden druhého skutečně vnímali a navzájem si věnovali pozornost. Civět do telefonu nebo na obrazovku televize nebude asi nejlepší.  

Zkuste si dát pauzu a nespěchat 

Vychrlit na sebe celý pytlík hněvu je těžké, proto byste si měli tento úkon dávkovat pomalu. Hodí se hádku přerušit a dát vašemu oponentovi možnost, aby se vyjádřil k tomu, co jste právě vznesli. Může se hodit pauza, po které si řeknete, jak byste situaci dále řešili. Podaří se vám nalézt společnou řeč?  

Vina nikdy nepomáhá 

Můžete konkrétně vypočítat, co všechno dělá váš oponent špatně. Nikdy byste ale neměli házet vinu a prát špinavé prádlo. Nesnažte se útočit na charakter a osobnostní rysy člověka. Je to stejně boj s větrnými mlýny, nic tím nezměníte.  

Pomůže ignorace problému? 

Mlaská váš partner neustále u jídla s otevřenou pusou? Posmrkává kudy chodí, nebo dělá jiné obtěžující projevy? Podle odborníků až dvě třetiny hádek mezi partnery nebude nikdy vyřešeno a jen se opakují. Možná je na čase přijmout se takoví, jací jste. Každý máme dobré i špatné vlastnosti a projevy chování. Domluvte se, co si budete vzájemně tolerovat a sepište to na papír.  

Konstruktivní hádka je přínosem a měla by být výhrou pro obě strany. Nesnažte se vyhrát jen vy.