Money

Lidé v DRFG Telco budují v Evropě telekomunikační sítě, pracují také na internetu z vesmíru 

V dnešní době bereme za samozřejmé, že na většině míst, kde se vyskytujeme, máme k dispozici nejen mobilní signál, ale také rychlý internet. Roman Řezníček z DRFG byl u zrodu telekomunikačního trhu, když v 90. letech zakládal svou společnost Suntel. Dnes už pod hlavičkou Rusňákovy investiční skupiny DRFG buduje telekomunikační byznys, který kalkuluje s tržbami v řádech miliard a podílí se i na nejmodernějších trendech, jako je poskytování internetového připojení z vesmíru.  

Skupina DRFG Davida Rusňáka se vyjma finančních služeb zajímá také o telekomunikace 

Roman Řezníček se k takovým technologiím dostal i díky tomu, že se hned na začátku vydal podnikat do zahraničí, kde je vývoj většinou rychlejší než u nás. Aby ale mohl i právě ve světě dál růst a investovat, spojil svou společnost Suntel v roce 2015 s investiční skupinou DRFG. Společně budují byznys pod značkou DRFG Telco. Vymezili si novou strategii v telekomunikacích a pustili se intenzivně do práce. 

V DRFG Telco se věnují dvěma základním směrům  

V prvním případě se jedná o výstavbu a servis telekomunikačních – mobilních a optických – sítí na klíč v rámci střední a západní Evropy. To znamená, že lidé v DRFG Telco projektují, rozšiřují, modernizují a servisují sítě telekomunikačních nebo infrastrukturních operátorů včetně té na Slovensku. Aktuálně mají v této oblasti v Evropě více než 450 lidí a patří k významným dodavatelům v oboru. 

Ve druhém případě je DRFG Telco taktéž vlastníkem optické infrastruktury na Slovensku pod obchodním názvem FibreNet. Jde o páteřní optickou síť napříč územím celého Slovenska a hlavní činností je pronájem nebo prodej optických vláken a datové kapacity. Do této investice skupina vstoupila v roce 2019 a na konci roku 2021 síť úspěšně dokončila. Jedná se o jedinečný projekt v rámci Slovenska, nic většího se na Slovensku v této oblasti v posledních letech nepostavilo. 

Velké téma na globální úrovni – 5G sítě 

V Evropě je v posledních třech letech velké téma jednoznačně výstavba 5G sítí. DRFG Telco začala první síť budovat kolem roku 2019 v Německu a ve Švýcarsku, postupně se staví i v Česku a na Slovensku. Rozšiřují se také optické sítě, aby každá domácnost měla optickou přípojku pro rychlejší připojení k internetu. Legislativa není ale vůbec jednoduchá, náklady jsou navíc astronomicky vysoké. Optika se proto bude usilovně konstruovat ještě příštích deset až dvacet let. Trendem jsou také sítě internetu věcí (IoT). 

Jeden z posledních trendů je také poskytování internetu z vesmíru – z oběžné dráhy. Druhým rokem DRFG Telco spolupracuje se společností Viasat, v několika evropských zemích zabezpečují výstavbu pozemních stanic k jejím satelitům. Na Slovensku pak díky optické síti FibreNet zajišťují i připojení.