Money

Fyzické zlato? Ano, raději, než cokoliv jiného

Vlivem kolísající ekonomiky a neustále rostoucí inflace lidé hledají možnosti, kam vložit své dlouho střádané úspory. Devizové kurzy jsou sledovány, kalkulačka měn prakticky neustále používána, nakonec to však podle posledních průzkumů vyhrává zlato, o které je zájem větší než kdy dřív. A je o něj zájem také větší než o cokoliv jiného. Divit se tomu nelze, vždyť se od pradávna říká, že právě zlato roste v době krize.  

Vícero ovlivňujících faktorů 

Nejen vysoká inflace a nestabilní ekonomika, ale také válka na Ukrajině ovlivňuje aktuální zájem o zlato. Jak už bylo zmíněno, lidé touží po zhodnocení financí, respektive chtějí předejít jejich znehodnocení. A, jak také bylo řečeno, traduje se totiž, že zlato je hlavně v době krize zárukou jistoty.  

Prodejci zlatých cihliček, slitků nebo mincí tak mají hotové žně a evidují, že hlavně od začátku války výrazně vzrostly prodeje.  

Nejen zlato, ale také stříbro 

Od vypuknutí konfliktu na Ukrajině se neeviduje zvýšený zájem pouze o zlato, ale také o stříbro, a to na trhu obecně. Konkurenční společnosti rázem nejsou konkurencí, protože prakticky všechny mají zmiňované žně. Naštěstí si drží i jisté zásoby čili zatím po této stránce „vyprodáno” není.  

Podle posledních statistik byl obrat už v loňském roce vlivem ekonomické krize a vědomí toho, že přijde nemalá inflace, takřka dvě miliardy korun. V porovnání s rokem předcházejícím se jednalo o nárůst o více jak 300 milionů korun. A dnes se očekává, že bude obrat ještě větší, protože pouze nyní obrat činí už 1,1 miliardy.  

Podle odhadů by letos mohl tento obrat dosáhnout až dvou a půl miliardy korun.  

Zájem je také o mince 

Nejen tradiční zlaté cihličky, ale také mince se těší vysoké popularitě. A Česká mincovna to jenom potvrzuje. Nedávno se nechala slyšet, že eviduje zvýšený zájem hlavně od českých obchodníků, kdy terčem jejich zájmu jsou hlavně zlaté slitky a zmiňované mince.