Life

Deprese jsou často následovány černými scénáři

Myslíte si, že deprese nás potkávají až v důchodu? Pak se pletete, protože depresivní stavy nás mohou potkat daleko dříve. Vůbec poprvé klidně v pětadvaceti letech, kdy, podle odborníků, přichází jedna z prvních osobnostních krizí. Snažíme se přenést na svá bedra veškerou zodpovědnost, vylétli jsme z rodičovského hnízda, kde byla pořádná spousta jistot. Najednou jsme odkázáni jenom sami na sebe, což může k depresím vést. Abyste se vyhnuli léčbě závislostí, které z depresí plynou, poznejte první náznaky. A předejděte tím nejen zmíněnému fatálnímu následku. 

Závislosti jsou jen jedním z černých scénářů 

Jak už bylo zmíněno, deprese mohou mít řadu černých scénářů a závislost na alkoholu, lécích nebo drogách jsou pouze jedním z nich. A i když také ovlivňují osobní i profesní život, lze konstatovat, že jsou spíše šedivé než absolutně černé.  

Závislosti se projeví různými způsoby. Velmi často bývá ona závislosti upřednostňována před vším ostatním, ať už se jedná o práci nebo osobní vztahy.  

Vážná onemocnění jako další důsledek 

Vznik závislostí je však jen zlomkem toho, co může následovat, pokud deprese necháme dojít daleko. Vnímejte první příznaky, mezi které patří nechuť k jídlu, poruchy spánku nebo chronická únava. Vyhnete se také řadě vážných nemocí, kterým je deprese spouštěčem.  

Vážná onemocnění mohou v jeden moment zakořenit a poté setrvat až do chvíle, kdy se deprese vrátí. Tento zdravotní problém bohužel bývá navracejícího se charakteru, proto buďte ostražití a ve chvíli, kdy jednou nad depresí vyhrajete, rozhodně nejásejte všude okolo. Buďte i nadále střízliví a vnímejte sami sebe.  

Sebevražda jako nejhorší možný dopad 

Bohužel nejsou sebevraždy výjimkou, a právě ony jsou tím černým scénářem, pakliže vezmeme, že závislosti jsou spíše tím šedivým možným důsledkem.  

S depresemi jdou totiž ruku v ruce s úzkostmi a všemi dalšími stavy, které se s úzkostmi pojí.