Money

COVID-19 je stále velkou hrozbou. Jak se bránit jeho šíření na pracovišti

Nový typ koronaviru, který nese jméno COVID-19, se stal hrozbou, která ohrožuje celý svět. Velké škody onemocnění napáchalo i v České republice, kde se na několik dlouhých měsíců doslova zastavil svět. Ekonomika utrpěla velice, stejně jako mnohé firmy, které se nyní snaží dostat se zase do zelených čísel. Kromě toho, že se nyní firmy musí snažit zachránit si svůj vlastní krk, musí se také postarat o to, aby pracoviště bylo pro zaměstnance bezpečné a aby na něm nedocházelo k šíření nebezpečné nákazy. I s tím ostatně může pomoct firma Extéria, která je předním poskytovatelem poradenství v oblasti BOZP a PO.

Pokud se firmy otevřou nebo pokud i přes první vlnu normálně fungovaly, musí splňovat přísná hygienická opatření, která nově spadají do povinností týkajících se bezpečnosti práce. Povinnosti je třeba splnit okamžitě, jelikož šíření nákazy není možné podcenit. Proto se podívejme, jak se konkrétně bránit šíření nového typu onemocnění.

Čistota pracovišť

Každý zaměstnavatel se musí ujistit, že jsou pracoviště čistá a po hygienické stránce dokonalá. Všechny povrchy, a to samozřejmě i stoly a židle, musí být pravidelně dezinfikovány, stejně jako veškeré předměty, jako jsou například telefony, klávesnice a podobně. Tento krok je opravdu velice důležitý. Bylo prokázáno, že bakterie nového viru se na předmětech mohou držet i několik dnů, tudíž se tím předejde možnému šíření nákazy.

Zajištění respirátorů a roušek

Zaměstnavatelé mají povinnost zajistit ochranné pracovní prostředky svým zaměstnancům. A nově se do tohoto řadí i respirátory a roušky, které mají zabraňovat možnému šíření nákazy. Zaměstnavatel zároveň musí dohlížet na to, že zaměstnanci skutečně mají zakrytý nos a také ústa. A až dojde k sundání nebo výměně této ochrany, musí zaměstnavatel zkontrolovat náležitou likvidaci možná kontaminovaných ochranných prostředků.