Life

Bylinky pro zdraví. Zaměřme se na světlík lékařský

Letní sezona nám klepe na dveře, což znamená, že se konečně začnou louky a pole plnit bylinkami, které využijeme do různých bylinných čajů a mastí. Bylinky jsou v tomto směru opravdu skvělé, dají se využívat i do mnohých pokrmů. Pojďme se nyní zaměřit na světlík lékařský, který je bylinkou milující zejména sluníčko a naše zdravé oči, kterým mimochodem prospívá. Víte, jaké jsou jeho další účinky či co z něj můžete připravit?

Světlík lékařský najdete na polích či loukách zejména ke konci letního období. Nevyskytuje se všude, ale když ho objevíte, objevíte ho v celé své kráse. V současné době ho můžete získat v lékárnách, a to v podobě kapek nebo například mastí či kapek do očí.

Otázkou je, s čím vším nám takový světlík lékařský může pomoct?

Uleví našim očím v každém případě

Světlík lékařský je bylinka, která významně podporuje naše oči. V současné době se používá například na obklady nebo se s ním dělají výplachy očí, díky kterým uleví od očních nemocí. Dokáže přírodní cestou vyléčit zánět spojivek nebo také zánět očního víčka, jako je ječné zrno nebo vlčí zrno. Kromě toho zabraňuje hnisání očí a také únavě očí či nadměrnému slzení.

Pokud vás ještě trápí alergické reakce, stačí, když si uděláte světlíkový obklad, který hned zažene nepříjemnou alergickou reakci.

Samozřejmě světlík lékařský nepomáhá jenom našim očím, ale také je prospěšný i pro jiné části našeho těla. V současné době ho využijeme například v době, kdy máme problémy se žaludkem. Dále nám pomůže při překyselení žaludku nebo uleví od žaludečních vředů. Také podporuje naši paměť a brání zapomnětlivosti.

Co se ze světlíku dělá?

Jak jsme zmínili, nejčastěji se ze světlíku dělají obklady očí, pokud vás trápí oční nemoci či problémy. Dále se používá na výplach očí nebo také se z něj dělá čaj na posílení očí. Pokud byste si doma chtěli připravit čajovou směs na posílení očí, stačí vám k tomu nať světlíku, listy nebo plody borůvky, dále květ heřmánku (který vynechají alergici), dále list ořešáku a také plod fenyklu.