Money

Jak to bude letos s elektřinou a plynem?

Rok 2018 přinesl mnoho změn, bohužel je však málokdo zaregistroval. Co se týče nemocenského pojištění, to bylo zvýšeno. Kromě toho bylo zavedeno dlouhodobé ošetřovné a taky byla zavedena otcovská poporodní péče, která náleží tatínkům, kteří chtějí zůstat s maminkou po porodu týden doma během šestinedělí. Co se však týče dalších novinek, tak benzin s naftou opět mírně podražil. Během roku musíme taky počítat s dražší elektřinou a plynem, který však podraží málo.

Zvýšená cena elektřiny a plynu se netýká všech. Pojďme si říct, koho se toto zvýšení bude týkat, kolik bude elektřina a plyn stát či kdy se zdražením musíme počítat.

Komu se zvedne cena elektřiny?

Pokud patříte k těm, kteří mají zafixovanou cenu elektřiny, nemusíte se zdražování bát. Cena poroste jenom těm, kteří nemají cenu elektřiny zafixovanou. Cena se zvedne o čtyři procenta, u malých dodavatelů však může být nárůst ještě větší. Co se týče ceny plynu, ta by se nějak zvlášť zvyšovat neměla, pokud však plyn berete ve velkém množství a spotřebováváte ho ve velkém množství, může jít o zdražení až o stokoruny.

Elektřina může stoupnout až o šest set korun

Pokud žijete v rodinném domě, můžete zaplatit o šest stovek více. Elektřina bude dražší hlavně v jižních Čechách, kdy se zdraží o více jak čtyři procenta. O šest set korun víc bude platit i taková domácnost, která využívá k topení, k ohřevu vody nebo k vaření plyn.

Co se týče bydlení na bytě, zde by se mělo platit navíc zhruba dvě stě až čtyři sta korun.

Z dodavatelů podraží například Elektřina Klasik, dále taky E. ON. E. ON se letos regulérně zařadí mezi nejdražší dodavatele elektřiny a plynu, proto pokud můžete, sežeňte si levnějšího dodavatele, který se postará o teplo vašeho domova. Samozřejmě počkejte až po topné sezoně, během aktuální topné sezony se změna dodavatele nevyplatí.